Komplex művészeti terápia

Komplex művészeti terápia (Dr. Antalfai Márta módszere)

Napjaink korszerű pedagógia szemléletében fontos a művészeti nevelés, a művészetterápia. A művészet, mint az önkifejezés és a kommunikáció egyik eszköze. A kreatívi alkotó tevékenység hatására fejleszthető a szocializáció, a kommunikáció, a motoros képesség a kognitív képesség és az orientációs képesség. A művészetterápia egy pedagógiai és pszichológiai eszközökből összeálló metódus, mely képességfejlesztő hatása kihat a tanulók s komplex személyiségére.  Az alkotó folyamatban résztvevő tanulóknál megfigyelhető pozitív változások,” belső átalakulások” jönnek létre. Nő a tanulók stressz tűrő képesség, javul a figyelem,felszabadultabban tudnak más tevékenységekre is koncentrálni.A terápia komplex hatása számos érzékszerven keresztül (látás, hallás, tapintás) fejti ki öngyógyító, rekreációs hatását. A művészetterápia egy olyan alkotó folyamat mely során az alkotást végző személy nem szavakkal, hanem különböző művészeti ágakkal (képzőművészet,festészet, rajzolás, zene, mese, költészet) találkoznak, dolgoznak. A terápia lényege nem a műalkotás milyensége, hanem a folyamatban való aktív részvétel, függetlenül attól, hogy a produktum milyen minőségű. A terápiás folyamat célja nem a magas művészi képzés és technika elsajátítása, hanem az élményszintű megélés. Ezen folyamat résztvevőjeként teljesen mindegy, hogy a résztvevő milyen fizikai vagy technikai képzésen vett már részt korábban, mivel elemi szintű eszközhasználatra mindenki képes. A terápia során megismerkednek a tanulók a festés, a rajzolás, az agyagozás, a montázs készítés technikájával. A közösségben megélt élmények erősítik az alkotó tevékenységek végzését, aktivizáló hatással vannak az /öngyógyító/folyamatokra mind egyéni mind csoport szinten.

Felhasznált eszközök anyagok:

aqvarell festékek, olaj festék, tempera festék,vászon, kartonok, olaj pasztell kréta, porpasztell kréta, tus tinta, szén, grafit,különböző rajz papírok